ttq.load('C6GIDBPQ53292HDC7SS0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');

Ako najrýchlejšie schudnúť [Praktický Návod na rok 2023]

V tomto článku sa dozviete metódy, postupy a tipy ako čo najrýchlejšie schudnúť a hlavne bez jojo efektu. Ak vám to váš zdravotný stav dovoľuje, ideálne je chudnúť rýchlosťou 1-2 kg týždenne. Preto otázka, ako najrýchlejšie schudnúť nie je celkom na mieste. Chudnúť treba hlavne s rozumom, no dá sa na to ísť aj dostatočne rýchlo, poďme sa na to pozrieť.

Rýchle tempo chudnutia sa dá dosiahnuť drastickou diétou, a len málokto zostane pri takomto stravovaní viac ako pár dní. Jednoducho budete hladný, a skôr či neskôr zaútočíte na svoju chladničku. To je hlavný dôvod, pre ktorý je ťažké dodržať stravovací plán založený na drastickom hladovaní, alebo na stravovaní, ktoré radikálne mení vaše stravovacie návyky.

No našťastie, nie všetky formy stravovania zamerané na chudnutie a pálenie tuku sú drastické a náročné. Existujú aj racionálnejšie formy chudnutia, pri ktorých chudneme rýchlo a zdravo, a sú hlavne priateľské k vášmu doterajšiemu spôsobu stravovania. 

OBSAH ČLÁNKU

Najprv sa ale poďme pozrieť na to, čo nerobte, ak chcete schudnúť najrýchlejšie ako je to možné.

Ako najrýchlejšie schudnúť? Tieto chyby nerobte a schudnete

Určite ste už počuli o kapustovej diéte, o mrkvovej diéte, alebo octovej diéte, ale máme tu aj rôzne diéty zamerané na jedno jedlo denne, alebo naopak na 7 jedál denne, prípadne zamerané na hladovanie. Diét na chudnutie je mnoho, ale určite vám žiadna nepomôže tak ako si predstavujete. Možno schudnete, ale môžete si neodvratne pokaziť zdravie.

Takže nižšie uvádzam zoznam toho, čo určite nerobiť, ak chcete začať chudnúť čo najrýchlejšie a bez vedľajších účinkov:

 • Všetky zaručené diéty celebrít z časopisov- vykašlite sa na nich okamžite!
 • Špeciálne cviky na chudnutie- cvičiť treba komplexne, celé telo pravidelne, neexistuje jeden cvik s ktorým budete chudnúť časť tela, ktorá vám vadí.
 • Tabletky na chudnutie- neexistujú! Kofeín, synefrín či extrakt zo zeleného čaju vám môžu pomôcť dosiahnuť lepší výkon, ale rýchlejší metabolizmus tukov, no je to len zlomok úspechu, a ten kto vám povedal, že schudol vďaka nejakým tabletkám jednoducho klame, neverte mi ani slovo!
 • Treba vynechať tuky a schudneš! Nezmysel, chudnutie nezávisí od množstva prijatého tuku, ktorý skonzumujete, ale od celkovej energie- kalórií ktoré prijete behom celého dňa. Ak chceme schudnúť, ide len o to, dostať telo do kalorického deficitu, to znamená, že musíme prijať menej energie, ako telo dokáže využiť. Zvyšok energiu bude musieť použiť z uloženého telesného tuku.
 • Smoothies pomáhajú chudnúť. Ak budete celý deň na jednom alebo dvoch nápojoch smoothies, áno, schudnete. No počítajte s tým, že budete hladný, nebudete mať v strave dostatok makro a mikronutrientov, čo môže mať za následok to, že si pokazíte celkové zdravie. Ak budete smoothies konzumovať popri normálnej strave doprajete telo ešte extra energiu navyše a vaše telo bude krásne priberať kilečká aj naďalej. Ak sa ale rozhodnete denne si dopriať zeleninové smoothies popri normálnej strave, nič tým nepokazíte, ale zároveň ani vďaka tomu neschudnete. Jednoducho aj tu platí, že musíte dosiahnuť kalorický deficit. Aké jednoduché však? 🙂

A mohol by som menovať ešte mnoho ďalších mýtov, ktoré vo fitness svete kolujú, no bolo by to na knihu. Verím, že teraz ste trochu viac v obraze, a nasledujúce riadku budete brať ako skutočný návod na chudnutie. Pretože to naozaj tak aj je.

Poďme na to.

Znížte kalórie z cukru a schudnite

Tu je niekoľko spôsobov, ako čo najrýchlejšie schudnúť, využívajúce zdravé stravovanie, nižší príjem sacharidov, ktorých cieľom je:

 • znížiť chuť do jedla
 • spôsobiť čo najrýchlejšie chudnutie
 • zlepšiť svoje fyzické ale aj duševné zdravie
 1. Znížte príjem rafinovaných sacharidov (cukrov) 

rafinovaný cukor

Jedným zo spôsobov, ako najrýchlejšie schudnúť, je obmedziť cukry a škroby alebo nekvalitné sacharidy. Mohlo by sa zdať, že tu hovoríme o lowcarb stravovaní alebo o nízkosacharidovej diéte, bez rozumného základu, ale nie je to tak.

Ide hlavne o to, vylúčiť príjem nekvalitných sacharidov, ako je klasický biely cukor a konzumáciu bielej múky a výrobkov z nej. Určite sacharidy konzumujte, ale siahnite radšej po komplexných sacharidoch, ktoré sú napríklad v celozrnnej múke, ovocí, zelenine, orechoch a strukovinách.

Keď toto urobíte, budete menej hladný, a vydržíte fungovať dlhšie. Konzumácia komplexných sacharidov znižuje pocit hladu, vďaka čomu budete jesť menej ako predtým. 

Ak sa rozhodnete jesť zložitejšie sacharidy, ako sú celozrnné výrobky, v kombinácii s kalorickým deficitom, telo bude dostatok vlákniny, bude tráviť kvalitnejšie a bude mať energiu rozloženú na dlhší čas, pri nižšom príjme kalórií. 

Vedecká štúdia z roku 2020 potvrdila, že strava s nižším obsahom sacharidov bola prospešná pre chudnutie u starších ľudí (2).

Výskum tiež naznačuje, že strava s nízkym obsahom sacharidov môže znížiť chuť do jedla, čo môže viesť k zníženému príjmu kalórií bez toho, aby ste mysleli na jedlo alebo pociťovali hlad (3).

Upozorňujeme, že dlhodobé účinky diéty s nízkym obsahom sacharidov sa stále skúmajú. Môže byť tiež ťažké dodržiavať diétu s nízkym obsahom sacharidov, čo môže viesť k jo-jo efektu a znova nabratiu kilogramov.

Ak sa rozhodnete začať stravovať racionálne, vylúčite nezdravé cukry a nahradíte ich celozrnnými potravinami, tak v štúdii z roku 2019 sa zistilo, že celozrnné výrobky mali za následok nižší index telesnej hmotnosti (BMI).

BMI je skratka pre body mass index, čo znamená index telesnej hmotnosti. Ide v podstate o nástroj, ktorým sa odhaduje množstvo telesného tuku vs. zdravotné riziká pomocou pomeru váha-výška.

Ide o pomerne presný nástroj na odhad miery obezity a s ňou spojenými zdravotnými rizikami (4).

ZHRNUTIE
Redukcia cukrov, škrobov a nezdravých sacharidov vo vašej strave môže pomôcť obmedziť vašu chuť do jedlu, znížiť hladinu inzulínu a znížiť vašu hmotnosť.  Majte však na pamäti to, že najrýchlejšie schudnete, ak budete dodržiavať kalorický deficit. Nestačí len vyradiť sacharidy, pretože tu môžete veľmi ľahko skĺznuť do toho, že energiu zo sacharidov nahradíte energiou z tukov. Pre chudnutie je dôležité udržať telo v kalorickom deficite.
 1. Jedzte bielkoviny, tuky a zeleninu

Každé vaše jedlo by malo obsahovať:

 • dostatok bielkovín
 • kvalitné tuky
 • zeleninu
 • malú časť komplexných sacharidov (napr. celozrnné pečivo

Ak chcete zistiť, ako môže vyzerať správny jedálniček:

Bielkoviny

Konzumácia odporúčaného množstva bielkovín je nevyhnutná pre zachovanie vášho zdravia a svalovej hmoty pri chudnutí (5).

Dôkazy naznačujú, že konzumácia dostatočného množstva bielkovín môže zlepšiť kardiometabolické rizikové faktory, znížiť chuť do jedla a telesnú hmotnosť (6, 7, 8).

Nižšie sa pozrite na to, koľko by ste mali zjesť bielkovín, aby ste ich nezjedli málo, ale ani zbytočne veľa. O vašich konkrétnych potrebách rozhoduje veľa faktorov, ale priemerný človek spravidla potrebuje (9):

 • 60–100 gramov denne pre priemerného muža
 • 50–75 gramov denne pre priemernú ženu

Stravovanie s primeraným obsahom bielkovín môže pomôcť:

 • znížiť chuť a obsedantné myšlienky na jedlo o 60 %
 • znížiť chuť na nezdravé jedlo neskoro v noci o polovicu
 • zasýtiť váš organizmus na dlhšiu dobu

V jednej štúdii ľudia so stravou s vyšším obsahom bielkovín zjedli o 441 kalórií menej. (10, 11)

Tieto potraviny sú kvalitným zdrojom bielkovín:

 • mäso: hovädzie, kuracie, bravčové a jahňacie
 • ryby a morské plody: losos, pstruh a krevety
 • vajcia: celé vajcia so žĺtkom
 • rastlinné bielkoviny: fazuľa, strukoviny, quinoa, tempeh a tofu

Nízkosacharidová a listová zelenina

Nebojte sa dať si na tanier kopec listovej zeleniny. Táto zelenina je plná výživných látok a môžete si jej dať koľko chcete bez toho, aby ste výrazne zvýšili kalorický príjem a množstvo prijatých sacharidy.

Nižšie nájdete zoznam druhov zeleniny, ktorá má minimum sacharidov, má nízke množstvo kalórií, ale za to, je nabitá výživnými látkami:

 • brokolica
 • karfiol
 • špenát
 • paradajky
 • kel
 • Ružičkový kel
 • kapusta
 • Švajčiarsky mangold
 • šalát
 • uhorka

Zdravé tuky

Nebojte sa jesť tuky. Dobrého tuku nie je nikdy dosť. Takto to hovorím ja. 

Aj v našom Fit klube máme video lekciu s názvom Nebojte sa tuku, dobrého tuku nie je nikdy dosť. A je to naozaj tak. 

Vaše telo stále vyžaduje zdravé tuky bez ohľadu na to, aký stravovací plán si zvolíte. Olivový olej a avokádový olej sú skvelou voľbou, ktorú môžete zahrnúť do svojho stravovacieho plánu.

Ostatné tuky, živočíšne, ako napríklad maslo a loj, by sa mali kvôli zvýšenému obsahu nasýtených tukov konzumovať s mierou (12).

ZHRNUTIE
Každé jedlo zostavujte z kvalitných bielkovín, zdravých tukov, komplexných sacharidov a zeleniny. Listová zelenina je vynikajúci spôsob, ako zjesť kopec jedla s nízkym obsahom kalórií a množstvom výživných látok. Pridajte na tanier kus kvalitného mäsa a zdravých tukov a chudnúť budete najrýchlejšie, ako to je len možné a hlavne zdravou formou. 
 1. Pridajte pohybovú aktivituAko najrýchlejšie schudnúť- vhodný pohyb

Cvičenie, aj keď nie je potrebné pri chudnutí, vám môže pomôcť schudnúť rýchlejšie, ako keby ste chudli bez cvičenia. Cvičenie má obzvlášť dobré výhody.

Zdvíhaním činiek, ale aj obyčajnou chôdzou spálite veľa kalórií a zabránite spomaleniu metabolizmu, čo je častý vedľajší účinok pri chudnutí (13 ,14, 15).

Dajte si 3-4 x týždenne fitko, alebo cvičte doma. A budete chudnúť raketovo. A ak k tomu pridáte rýchlu chôdzu aspoň 3 x týždenne, bude to neskutočná pecka. 

Inak, aj v našom Fit klube nájdete množstvo tréningových videí na doma. Viac o Fit klube získate TU

Ak pre vás nie je možné cvičiť vo fitku so závažím, stačí robiť klasické kardio tréningy, ako je chôdza, beh, jazda na bicykli, korčulovanie, plávanie. V každom prípade, akýkoľvek pohyb je pre chudnutie a celkové zdravie veľmi prospešné.

ZHRNUTIE
Silový tréning, napríklad cvičenie s činkami, je skvelou voľbou pri chudnutí. Ak to nie je možné, efektívne sú aj kardio tréningy. Vyberte si, čo je pre vás najvhodnejšie nie len zo zdravotného hľadiska, ale aj z pohľadu komfortu. Najlepšie je ich kombinovať, spálite tým množstvo kalórií. 

Ako najrýchlejšie schudnúť? Kontrolujte množstvo prijatých kalórií a porcií jedla!

Ak sa rozhodnete pre stravovací nízkosacharidový stravovací plán, nie je potrebné počítať kalórie, pokiaľ budete mať nízky príjem sacharidov a budete sa držať dostatočného množstva bielkovín, tukov a zeleniny s nízkym obsahom sacharidov.

Ak po nejakom čase zistíte, že nechudnete, možno budete chcieť sledovať svoje kalórie, aby ste zistili, či je to faktor, ktorý prispieva.

Ak sa rozhodnete chudnúť spôsobom počítania kalórií, môžete použiť aplikáciu kalorické tabuľky.

Zadajte svoje pohlavie, váhu, výšku a úroveň aktivity. Kalkulačka vám povie, koľko kalórií musíte zjesť denne, aby ste si udržali váhu, alebo čo najrýchlejšie schudli.

Upozorňujem, že konzumácia príliš malého množstva kalórií môže byť pre chudnutie nebezpečná a menej efektívna. Snažte sa znížiť svoje kalórie o udržateľné a zdravé množstvo na základe odporúčania lekára.

ZHRNUTIE
Pre chudnutie formou nízkosacharidového stravovania zvyčajne nie je potrebné počítanie kalórií. Ak však neschudnete, znamená to, že ste si plán nastavili zle, a lepšie bude začať odznova, ale už formou počítania si kalórií z každého prijatého jedla.

9 tipov na najrýchlejšie chudnutie


Tu je ďalších 9 tipov, ako najrýchlejšie schudnúť:

Doprajte si bielkovinové raňajky

Jedzte raňajky s vysokým obsahom bielkovín. Jesť raňajky s vysokým obsahom bielkovín by mohlo pomôcť znížiť chuť do jedlo čo bude mať za následok znížený celodenný príjem kalórií (16, 17).

Nepite sladené nápoje a džúsy

Ako najrýchlejšie schudnúť- džúsy nie

Vyhýbajte sa sladeným nápojom a ovocným džúsom. Prázdne kalórie z cukru nie sú pre vaše telo užitočné a môžu brániť chudnutiu. Takéto nápoje

väčšinou obsahujú nezdravý cukor, ktorý je veľmi rýchlo vstrebateľný.

To znamená, že ak vypijete napr. pohár džúsu, cukor z neho sa behom pár minút vstrebe do organizmu a v skratke povedané, ak energiu z neho nevie vaše telo okamžite využiť, organizmus si ho premení na tuk a uloží do zásob.

Množstvo ľudí si myslí, že džúsy sú pri chudnutí dobrá voľba, pretože sú plné vitamínov, no opak je pravdou. Neschudnete, môžete dokonca pribrať na váhe (18, 19).

Pite vodu pred každým jedlom

Napite sa vody pred každým väčším jedlom. Jedna štúdia preukázala, že pitie vody pred jedlom znížilo množstvo prijatých kalórií a môže byť účinné pri chudnutí.

A je to celkom logické, ak vypijete pred každým väčším jedlom pohár vody, vo vašom žalúdku už nezostane veľa miesta pre kopec jedla. A keďže voda nie je kalorická, prijmete behom dňa oveľa menej kalórií, ako keby ste behom dňa nepili dostatok vody.

Avšak pozor, keď chcete čo najrýchlejšie (alebo vôbec) schudnúť, platí to, čo som spomenul vyššie, pite vodu, nie sladené nápoje a džúsy (20).

Ako najrýchlejšie schudnúť? Konzumujte jedlá urýchľujúce chudnutie

Vyberte si jedlá vhodné pre chudnutie. Niektoré potraviny sú na chudnutie lepšie ako iné.

Tu je zoznam zdravých potravín vhodných na rýchle chudnutie:

Celozrnné výrobky- celozrnné výrobky obsahujú veľa vlákniny. Kým z jedného krajca celozrnného chleba získame 3 g vlákniny, z krajca chleba pripraveného z klasickej bielej (alebo prifarbenej hnedej) múky získame len 1 g a to je obrovský rozdiel.

Kvalitné druhy ryže- (napríklad Basmati), nie klasická lúpaná! To isté, čo som spomenul vyššie, platí aj o celozrnnej ryži. naopak klasická lúpaná biela, ktorú máte na 99 % vo svojej špajze aj vy, je zbavená tých najvýživnejších látok a aj vlákniny, ktorá je pre zdravý chod organizmu nevyhnutná.

Quinoa– je plná bielkovín a vie výborne zasýtiť. Má veľmi široké spektrum aminokyselín a je veľmi dobrou voľbou aj pre vegetariánov a vegánov. Taktiež je plná minerálov a vitamínov. Znižuje krvný tlak, odbúrava stres, má nízky glykemický index, vďaka čomu ostáva človek dlhšie najedený a nepociťuje hlad. 

Kuskus- je to výrobok z pšenice, jačmeňa alebo prosa. Je veľmi ľahko stráviteľný a pre naše telo vyvážený. Obsahuje dosť sacharidov ale za to sú pomaly vstrebateľné. 

Bulgur– bulgur je podobný ryži aj keď chuť je odlišná. Je vyrábaný z  celozrnnej pšenice, vďaka čomu je plný vlákniny. Obsahuje tiež množstvo minerálok ako železo, selén, fosfor, horčík ale tiež obsahuje veľa vitamínu A. 

kuskus

 

Všetky druhy zeleniny, ktoré som spomenul vyššie

Ryby a morské živočíchy– najlepší je losos, pstruh a sardinky. Sú plné bielkovín a zdraviu prospešných omega 3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú nie len pri chudnutí, ale ale aj nášmu srdcu. Losos je navyše bohatý na vitamín B12, D3 a jód. 

Mäso– jahňacie, kuracie, hovädzie, kvalitnejšie bravčové (napr. panenka), sušené mäso. Mäso je bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov a niektorých minerálov, najmä železa. 

Vajcia– patria medzi najzdravšie potraviny všeobecne. Sú nutrične veľmi kvalitné a plné dôležitých živín pre náš organizmus. jedzte, kľudne aj veľa. A to, že zvyšujú zlý cholesterol nepotvrdila doteraz žiadna kvalitná vedecká štúdia, takže si kľudne doprajte.  

Mlieko a mliečne výrobkygrécky jogurt, nízkotučný tvaroh, kefír, syry. Množstvo bielkovín, veľa vitamínov a minerálov. Taktiež obsahujú probiotické kultúry nevyhnutné pre správne fungovanie našich čriev. 

Orechy a semienka- mandle, vlašské orecky, arašidy, chia, kešu, kokos, makadamiové orechy, ľanové, tekvicové, slnečnicové semienka. Vysoký obsah vlákniny, množstvo zdraviu prospešných tukov a minimum sacharidov. Tiež sú kvalitným zdrojom minerálov. 

Tuky a oleje- extra panenský olivový olej, kokosový olej, avokádový olej. POZOR, vyhnite sa rafinovaným olej, a tiež stuženým tukom, sú zdraviu škodlivé.  Vhodné sú za studena lisované oleje. Klasické maslo bolo kedysi veľmi pre svoje zloženie „prenasledované“ no dnes vieme, že to s ním nie je až také zlé ako to vyzerá. Kľudne si maslo doprajte, samozrejme s mierou. To isté platí aj o bravčovej masti. 

Horká čokoláda– obsahuje množstvo kakaa, ktoré blahodárne pôsobí na naše srdce. Znižuje krvný tlak a pomáha potláčať chuť na sladké. Skvelá voľba keď chcete rýchlo schudnúť. 

Prijímajte vlákninu

Konzumujte rozpustnú vlákninu. Štúdie ukazujú, že vláknina môže podporovať chudnutie. Pomôcť môžu aj doplnky z vlákniny, ako je psyllium. Vláknina je v podstate pre náš organizmus nestráviteľná, naplňuje naše črevá, čím vytvára pohyb a podporuje črevá k činnosti.

Vláknina na seba tiež viaže toxíny a škodlivé látky, takže má aj čistiacu funkciu. Existujú dva druhy vlákniny. Rozpustná vláknina na seba viaže vodu a dokáže nabobtnať, čím zvýši svoj objem.

Podporuje metabolizmus tukov, teda trávenie, spracovanie a pálenie tukov a taktiež dáva telu pocit nasýtenia. Najpoužívanejšia vrozpustná vláknina je psyllium, a pri jej užívaní je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim, inak telo nebude rozpustnú vlákninu spracovávať správne a nedostavia sa požadované účinky.

Nerozpustná vláknina sa nerozkladá tak ako rozpustná vláknina, a jej funkcia je mechanicky čistiť črevá. Nerozpustná vláknina je vhodná pri prevencii zápchy, a pri nepravidelnom vyprázdňovaní.

Kde nájdete najviac vlákniny: zelenina, ovocie, strukoviny, obilniny, orechy, chia semienka, psyllium. Denný príjem by mal byť cca 30 g vlákniny (21, 22, 23).

Kofeín je dobrý pomocník pri chudnutíAko najrýchlejšie schudnúť- kofeín

Pite kávu alebo čaj. Príjem kofeínu môže pomôcť schudnúť rýchlejšie. Pitie kávy alebo čaju nemá priamy vplyv na chudnutie.

Kofeín, ktorý je v káve a čaji obsiahnutý reálne dokáže pomôcť schudnúť rýchlejšie, a to tak, že zrýchľuje činnosť srdca, dodáva telu viac energie, čím dokážete pri tréningu dosiahnuť vyššiu aktivitu a teda spálite viac kalórií (24, 25).

Konzumujte čerstvé potraviny

Svoj jedálniček zakladajte na čerstvých potravinách. Sú zdravšie, a je oveľa menej pravdepodobné, že spôsobia prejedanie ako spracované potraviny.

Prežúvajte pomaly

Jedzte pomaly. Rýchle jedenie a prehĺtanie nedokonale požutého jedla môže časom viesť k priberaniu na váhe, zatiaľ čo pomalé jedenie vám dodá pocit sýtosti rýchlejšie a dokonca zvyšuje hladinu hormónov znižujúcich hmotnosť (26).

Poriadne oddychujte

Doprajte si kvalitný spánok. Spánok je dôležitý z mnohých dôvodov a zlý spánok je jedným z najväčších rizikových faktorov priberania (27, 28, 29).

Doprajte telu dostatok pohybu

Poriadnym tréningom dokážete spáliť tisícky kalórií mesačne. Kvalitným tréningom pomôžete telu rýchlejšie spotrebovať prijatú energiu, prehĺbiťAko najrýchlejšie schudnúť- dostatok pohybu ním kalorický deficit a tým urýchliť pálenie tuku.

Najlepšie je kardio spojené so silovým tréningom. Ale ak vás tréning v posilňovni nebaví, úplne stačí rýchlejšie prechádzka vonku.

Doprajte si 4 prechádzky týždenne a garantujem vám, že tým urýchlite chudnutie, posilnite svoje srdce a spevníte svaly.

Ďalšie množstvo tipov na chudnutie nájdete v našom Fit klube.

ZHRNUTIE
Vyhýbať sa polotovarom, jesť viac bielkovín, vlákniny a menej cukru vám môže pomôcť schudnúť najrýchlejšie. Nezabudnite tiež na kvalitný spánok.

Ako najrýchlejšie schudnúť? Jedzte rozumne!

Tieto vzorové jedlá majú nízky obsah sacharidov, vďaka čomu sa nedostanete cez 20–50 gramov sacharidov na deň. Každé jedlo obsahuje dostatok bielkovín, zdravé tuky a zeleninu.

Ak chcete schudnúť a pritom jesť komplexné sacharidy, pridajte nejaké zdravé celozrnné výrobky, ako napríklad:

 • quinoa
 • celozrnná múka
 • raž

Nápady na raňajkyAko najrýchlejšie schudnúť- tip na raňajky

 • omeleta s nakrájaným avokádom
 • celozrnná kaiserka s fetou a plátkom šunky
 • zelené smoothie zo špenátu, avokáda, mandľového mlieka a jemného roztierateľného tvarohu
 • nesladený grécky jogurt s čučoriedkami a mandľami

Nápady na obed

 • údený losos s avokádom a kúskom špargle
 • grilované kuracie mäso s čiernou fazuľou
 • kelovo-špenátový šalát s grilovaným tofu, cícerom a guacamole
 • ražniči s listovou zeleninou

Nápady na večeru

 • zeleninová polievka
 • mleté mäsko pečené s hubami, cibuľou, paprikou a syrom
 • šošovicový prívarok s volským okom 
 • pečený karfiol s ružičkovým kelom a píniovými orieškami
 • pečený losos so zázvorom, sezamovým olejom a pečenou cuketou

Nápady na občerstveniepražený cícer

 • domáce čipsy zo slaniny
 • kelové čipsy
 • tvaroh so škoricou a ľanovými semienkami
 • pikantný pražený cícer
 • pečené tekvicové semienka

Priebeh chudnutia?

V prvom týždni vašej diéty môžete schudnúť 2-4 kg- niekedy viac – Berte to tak, že prvý týždeň odchádza z tela hlavne zadržiavaná voda a nejaký ten tuk.

Ak ste v diéte nováčik, chudnutie sa môže prejaviť skôr a môže ísť rýchlejšie, pre telo je to šok. Čím máte väčšiu nadváhu, tým rýchlejšie to na začiatku pôjde. Samozrejme časom sa to bude spomaľovať, no dôležité je nespomaliť v úsilí. 

Ak váš lekár nenavrhne inak, chudnutie rýchlosťou 2-4 kg týždenne je bezpečné. Ak sa snažíte schudnúť čo narýchlejšie, poraďte sa so svojím lekárom o bezpečnej úrovni znižovania kalórií.

Okrem chudnutia môže strava s nízkym obsahom sacharidov zlepšiť vaše zdravie niekoľkými spôsobmi, aj keď dlhodobé účinky zatiaľ nie sú známe:

 • hladina cukru v krvi klesne (30)
 • klesnú triglyceridy ( 31 )
 • klesne LDL (zlý) cholesterol (32)
 • zlepší sa vám krvný tlak (33)
ZHRNUTIE
Pri nízkosacharidovej alebo nízkokalorickej diéte sa dá najrýchlejšie schudnúť, rýchlosť však závisí od jednotlivca. Všeobecne však chudnutie môže zlepšiť vaše celkové zdravie, zlepší sa vám napr. hladina cukru v krvi a hladina cholesterolu.

Čo na záver?

Takže ako najrýchlejšie schudnúť? Znížením príjmu sacharidov alebo nahradením rafinovaných sacharidov komplexnými sacharidmi zaznamenáte zníženú chuť do jedla a oddialite pocit hladu. Tým sa odstránia hlavné dôvody, pre ktoré je najčastejšie problém dodržať stravovací plán.

S udržateľným stravovacím programom s nízkym obsahom sacharidov alebo s nízkym obsahom kalórií môžete jesť zdravo, kým nebudete sýty a budete zároveň bez problémov chudnúť.

Veľmi dôležité pri chudnutí je vyzbrojiť sa vytrvalosťou a pevnou vôľou. 

Dôležité, čítaj, ak chceš vedieť ešte dnes ako najrýchlejšie schudnúť!

Ak si aj napriek týmto radám nebudeš istá, že to zvládneš, mysleli sme aj na teba. Už pred rokmi sme vytvorili online Fit klub, kde pravidelne niekoľkokrát mesačne pridávame užitočný obsah: tréningové videá, recepty na chudnutie, jedálničky, tipy na chudnutie a upevnenie zdravia a množstvo ďalšieho. Navyše, v klube sme ako jedna veľká rodina, a pomáhame si 24 hodín denne, takže ak si nebudeš vedieť s niečím rady, sme tu, aby sme ti osobne pomohli.

Fit klub je ideálne miesto, vďaka ktorému schudneš, nájdeš si nové kamarátky, naučíš sa o svoje telo starať, a nájdeš stratenú chuť do života. 

Viac o Fit klube nájdeš na tomto odkaze.

Veľa šťastia. 🙂

PS: aj Dominike sa podarilo zhodiť vďaka radám z Fit klubu, pozri na tú premenu. je to už skoro 30 kg. 😉

Dominika premena -30 kg

Matej Leščinský
Som autorom tohto jedinečného projektu. Pomáham ľuďom zhadzovať kilogramy hravo a zdravo.
Komentáre