ttq.load('C6GIDBPQ53292HDC7SS0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');

9 tipov ako si udržať postavu počas sviatkov

9 tipov ako si udržať postavu počas sviatkov

Neraz sa stane, že nedokážeme ovládnuť naše chute a siahneme po všetkom, čo sa na vianočnom stole nachádza. Pohybu máme menej, kilá idú vyššie. Chcete odolať tomuto pokušeniu? Tak si pozorne prečítajte týchto 9 tipov ako si udržať postavu.

Poďme na to!

Dodržovať pitný režim je tá správna cesta

To, že pitný režim je podstatný pre ľudský organizmus už všetci vieme. Dostatok pitnej vody prospieva k správnej funkcii tráviaceho systému a bezproblémovému spaľovaniu. Aby ste si udržali postavu, nielen počas sviatkov, ale po celý čas, pite veľa vody, avšak vyhýbajte sa sladeným nápojom (aj džúsom). Práve tieto kalorické bomby sa naoko tvária zdravo, no realita je taká, že sú plné zbytočného cukru a energie, s ktorým si telo potom nevie dať rady.

Obmedzte alkohol alebo sa mu úplne vyhnite

Aj alkoholické nápoje obsahujú veľké množstvo prázdnych kalórií, ktoré neobsahujú prospešné látky pre ľudský organizmus. V podstate telo z týchto kalorických drinkov nemá nič, len prebytočné množstvo zbytočných kalórií. Ak teda nemáte v zozname záľub aj šport či iné aktivity, veľmi rýchlo začnete priberať.

ako si udržať postavu - vyhnite sa množstvu alkoholu
ako si udržať postavu – vyhnite sa množstvu alkoholu

Pokiaľ sa však rozhodnete piť alkohol, nemiešajte, ale držte sa, ako sa hovorí, jednej farby. Miešané drinky totiž obsahujú najviac týchto kalórií a pridaného cukru. Namiesto toho zvoľte radšej pohár kvalitného alkoholu – napríklad suché červené víno. Avšak, dávajte si pozor na množstvo. Ako sa vraví, všetkého veľa škodí !

Pažravosť vám nepomôže udržať si postavu

Prejedanie sa je jeden z najhorších zlozvykov, s ktorým sa môžeme stretnúť už v detskom veku. Samozrejme, tento problém nemusí súvisieť len s láskou k jedlu. Vo väčšine prípadov môže ísť aj o rôzne psychické ťažkosti. Dá sa s tým však bojovať. Na začiatok je však dôležité pochopiť, že keď už pocítite hlad, v žiadnom prípade nejedzte neracionálne. Ľudovo povedané – oči by jedli, ale brucho nestačí. Dôležité je práve premyslieť si čo budete jesť.

A taktiež je nutná vyváženosť stravy. Správny pomer jedla vám napomôže k úspešnému chudnutiu a udržaniu si váhy. Môžete začať s tým, že budete jesť potraviny bohaté hlavne na bielkoviny a vlákninu, ktoré majú málo kalórií. Tiež existujú tzv. stabilizátory chutí, ktoré vám pomôžu zaplniť žalúdok, stabilizovať hladinu cukru a znížia chuť na iné jedlo.

Zvoľte si radšej menšie porcie

Áno, áno. Pohľad na preplnené stoly vás môže nabádať nabrať si na tanier viac než ste pôvodne chceli. Vidíte kopu jedla ale.. kde je samotný tanier? Takto by ste si svoju postavu udržať naozaj nedokázali. Preto pozorne sledujte veľkosť svojich porcií na tanieri. Najlepšie by bolo, keby ste si vybrali práve menší tanier – ten nebude lákať na veľké porcie.

Pravidelne sa stravujte

Jedným z dôvodov, prečo ľudia priberajú je, že nedodržiavajú svoj každodenný režim. Zabudnú na svoje stravovacie návyky, čo nie je pre telo prospešné. Snažte sa udržať si svoj režim. Jedzte pravidelne počas celého dňa. Nezabudnite na raňajky – tie sú, ako sa zvykne vravieť, základom každého dňa a skvelým štartérom pre váš metabolizmus. Tie správne raňajky by mali obsahovať najmä veľa bielkovín a vitamínov, ktoré môžete nájsť napríklad vo vajíčkach, tvarohu a ovsených vločkách.

Maškrťte s mierou

V tomto sviatočnom období sa tradičným vianočným či iným dobrotám a ich ponúkaniu ani nevyhneme. A tak pohľad na preplnený stôl nás nabáda ochutnať zo všetkého. Avšak, treba si dať pozor. Za týmito sladkými dobrotami sa skrýva veľa prázdnych a zbytočných kalórií, ktoré váš žalúdok vôbec nezasýtia. Ak si chcete teda pochutiť na niečom sladkom, máme pre vás tip na recept od našej Dominiky, ktorý nájdete tu. Ak si teda chcete udržať postavu, môžete zvoliť zdravšiu alternatívu sladidiel – napríklad sladidlá ako je stevia či erytritol.

Hlavne žiadny stres

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkom pokoja a mieru. Lenže pri pohľade na preľudnené obchody nám príde, že všade vládne chaos. Vo všeobecnosti stres, nervozita, smútok alebo hnev patria k najčastejším dôvodom, prečo sa náš apetít zvýši. Nielen v období Vianoc, ale po celý rok. Ľudia, ktorí sa zvyknú veľmi stresovať, zvyčajne vyhľadávajú jedlá s vysokým obsahom kalórií. Aby ste sa vyhli riziku prejedania a dokázali si udržať postavu, snažte sa jesť pomaly, v kľude a jedlo si naplno vychutnávajte. Stres so sebou tiež prináša aj nežiadúci jojo efekt, chvíle žravosti… a ani nezbadáš a kilá sú späť.

Doprajte si kvalitný spánok a oddych

A teraz sa nemyslí ten taký oddych, že budete mať len vyložené nohy. K tomu, aby ste dosiahli nejaký pokrok, potrebujete byť v pohode psychicky ale aj fyzicky. To dokážete práve kvalitným oddychom a spánkom.

Určite ste sa už dočítali, že ideálna dĺžka spánku je 7 hodín u dospelých ľudí. Taktiež je veľmi dôležité spomenúť, že pred spaním by sa nemalo jesť aspoň 1-2 hodinky. S plným žalúdkom je váš organizmus zbytočne zaťažený trávením jedla. Tiež neodporúčame piť vodu pred spaním. To by vás len nutkalo ísť na záchod uprostred noci.

Hýbte sa aj počas sviatkov

Ak sa ešte stále pýtaš na ďalšie možnosti, ako si udržať postavu a váhu, tak sem uvádzame posledný tip – pohyb. To, že sú sviatky ešte neznamená, že máte zakázané sa hýbať, poprípade si zacvičiť. Chápeme, že si každý chce oddýchnuť od práce či iným povinností, ale predsa sedieť s rodinou pri vianočných rozprávkach od rána do večera nemôžete. Trochu pohybu nikomu neuškodí. Práve naopak. Je skvelým spúšťačom spaľovania. Napríklad aj krátkou prechádzkou dokážete nie len spáliť tuk, ale budete sa cítiť aj lepšie.

ako si udržať postavu – prechádzajte sa

Chceli by ste si udržať svoju postavu po celý rok nielen v období sviatkov? V našom online FIT klube nájdete hotové vzorové jedálničky, chutné a zdravé recepty, tréningové videá a mnoho ďalšieho. Tak šup šup, pridajte sa k nám.

Petra Paschová
Som študentka marketingovej komunikácie a zároveň nadšenec sociálnych sietí a blogov. Rada rozvíjam svoju kreativitu a prenášam ju na skvelé projekty. Vo svojom voľnom čase sa tiež rada venujem lifestyle a fitness contentu.
Komentáre