Centimetre ubúdajú, ale na váhe to nevidno, ako schudnúť?

Centimetre ubúdajú, ale na váhe to nevidno, ako schudnúť?

Zákaz váženia! Ako schudnúť?

Sledovať, či je naše chudnutie úspešné môže byť niekedy zložitejšie, ako si myslíme. Vykročiť každý deň na váhu a zameriavať sa len na našu telesnú hmotnosť môže byť mimoriadne zavádzajúce, spôsobiť zbytočnú úzkosť a nakoniec podkopať aj našu motiváciu. Váha nie je pri chudnutí nevyhnutne naším priateľom.

Pri snahe schudnúť chceme stratiť predovšetkým tuk, avšak váha meria rovnako svaly, kosti a vnútorné orgány a preto nie je práve najlepším ukazovateľom toho, koľko tuku sme celkovo schudli.

Váha môže kolísať, raz ide hore, inokedy dole…

Na vedomie musíme vziať aj fakt, že naša hmotnosť môže zo dňa na deň kolísať – raz môže byť vyššia, inokedy nižšia, pretože na ňu vplýva viacero faktorov. Nemali by sme sa preto sústrediť na krátkodobé zmeny – namiesto toho by sme mali sledovať tie dlhodobejšie.

Dôvod priberanie alebo nechudnutia

Dôvodom prečo sa naša váha počas chudnutia nemení, alebo je niekedy dokonca vyššia, je naberanie svalovej hmoty počas cvičenia. Všeobecne ide o pozitívnu vec, pretože práve vďaka nadobudnutiu svalov sa naše telo formuje a tvaruje.

Nárast svalov môže ale na druhej strane “skryť” skutočnú stratu hmotnosti – svaly sú hustejšie ako tuk a preto vážia viac. Preto nie je potrebné brať telesnú váhu (alebo BMI index) až tak vážne.Matej Leščinský

Nárast svalov môže ale na druhej strane “skryť” skutočnú stratu hmotnosti – svaly sú hustejšie ako tuk a preto vážia viac. Preto nie je potrebné brať telesnú váhu (alebo BMI index) až tak vážne.

ROVNAKÁ VÁHA – ROZDIELNE TELÁ

https://www.instagram.com/p/BfT_a77n27y/?utm_source=ig_web_copy_link

Vedeli ste, že?...
Zhadzovať 1 kg týždenne sa dá už od 6,30 € ? V našom online FIT Klube, nájdete hotové jedálničky, chutné recepty, áno aj sladkosti a dobroty, super tréningové videá, veľa motivácie a mnoho ďalšieho, tak nečakajte a vyskúšajte na vlastnej koži ako sa dá chudnúť až 2 kg za týždeň zábavnou formou. 🙂

Nárast hmotnosti môže spôsobiť aj…

Viditeľný nárast telesnej hmotnosti, aj keď sme počas chudnutia dosiahli výrazný úbytok tuku, môže spôsobiť aj zadržiavanie vody. Dôležité je preto podniknúť kroky, ktoré pomôžu predísť retencii vody. Existuje niekoľko spôsobov, ako eliminovať zadržiavanie vody – zníženie príjmu soli, zvýšenie príjmu horčíka a zvýšenie príjmu potravín bohatých na draslík. Proti zadržiavaniu vody sa odporúča aj púpava, ktorá je známa ako prírodné diuretikum a paradoxne aj dostatočný príjem tekutín.

Čo ešte spôsobuje zadržiavanie vody?

Potravinová intolerancia, napríklad intolerancia na laktózu alebo lepok, môže byť tiež príčinou retencie vody a nafukovania. Potrebné je preto vyhnúť sa produktom a potravinám, ktoré vám spôsobujú nevoľnosť a tráviace problémy.

Ako sledovať svoj pokrok v chudnutí?

Najlepším spôsobom ako sledovať pokrok je sústrediť sa hlavne na stratu brušného tuku a to meraním obvodu ramien, nadlaktia, hrudníku, pásu, stehieh a lýtok. Odporúča sa odmerať sa pred začatím chudnutia a následne pravidelne raz týždenne alebo ideálne raz mesačne.

Ak je to možné, pred začiatkom chudnutia si skontrolujte aj ostatné dôležité zdravotné ukazovatele – krvný tlak, hladina cukru v krvi a cholesterol. Opätovná kontrola týchto zdravotných ukazovateľov po niekoľkých mesiacoch môže byť výbornou motiváciou – nielen, že budete chudnúť, ale zlepší sa aj váš celkový zdravotný stav. Ďalšími ukazovateľmi zlepšenia zdravia, ktoré môžete počas chudnutia pozorovať sú lepší spánok, viac energie, jasnejšia pleť, lepšie trávenie a pozitívnejšia nálada.

Najdôležitejšia vec pri chudnutí!

Aj napriek čiastkovým radám, ktoré získate „tu alebo tam“ možno chudnúť reálne ani nezačnete.

Myslíte, že je to veľmi tvrdé? Ja si myslím, že nie, je to realita dnešných dní. Buď rady reálne nevyužijete, alebo ich pre vaše potrebu bude nedostatok a teda potrebujete poradiť komplexne, a hlavne odborne, alebo stratíte motiváciu a vykašlete sa na to.

Tak to proste je…

Ale mám dobrú správu. 🙂 

Vytvoril som ZDARMA program, vďaka ktorému získate úplne všetko čo potrebujete na efektívne a rýchle chudnutie pod jednou strechou. Jedálničky, tipy ako sa neobmedzovať v jedení a predsa variť chutne a tak aby ste aj chudli. Skvelé návody ako si vychutnávať sladké jedlá a chudnúť pri tom. Zaujímavé tréningové tipy a rady, každý deň do vášho emailu množstvo motivácie, a čo je dôležité VŠETKO ZADARMO! 🙂 

STE VÍTANÁ ❤
Jedinečná výzva na rok 2020 je tu, aby vám pomohla schudnúť, zlepšiť kondíciu a zdravie. Jednoducho na to, aby ste konečne znova ZAČALI ŽIŤ NAPLNO! 🙂
Matej Leščinský
Som autorom tohto jedinečného projektu. Pomáham ľuďom zhadzovať kilogramy hravo a zdravo.
Komentáre