4 X zdravá náhrada cukru

4 X zdravá náhrada cukru

Dnes už nie je žiadnym prekvapením, že biely cukor je mimoriadne škodlivý. Vysoký príjem rafinovaného cukru súvisí s množstvom zdravotných ťažkostí – biely cukor pôsobí buď priamo prostredníctvom jeho účinku na telo alebo nepriamo v dôsledku komplikácií, ktoré vyplývajú z obezity. Práve preto je potrebné postupne zredukovať príjem bieleho cukru a snažiť sa ho nahradiť inými zdravšími alternatívami. Zdravotné prínosy zníženia príjmu cukru sú v konečnom dôsledku nevyčísliteľné. Zdravá náhrada cukru je preto neodkladná.

4 X zdravá náhrada cukru

Med

zdravá náhrada cukru

Med je prírodný produkt, ktorý obsahuje veľa cenných živín a patrí medzi najstaršie používané sladidlá na svete ako zdravá náhrada cukru. Med je už dlhodobo využívaný ako liečebný prostriedok v prírodnej medicíne – má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti a posilňuje imunitný systém. Nevýhodou je, že med má viac kalórií ako ostatné náhrady cukru a vyšší glykemický index ako niektoré z nich. Med môže byť sladší ako cukor, záleží však od kvality medu, a preto ho nie je potrebné používať vo veľkom množstve. Zatiaľ čo med a podobné prírodné sladidlá obsahujú navyše niekoľko ďalších živín na rozdiel od bieleho cukru. Zdravá náhrada cukru ako je med a ďalšie spomenuté sú považované za menej škodlivé, a telo ich metabolizuje rovnakým spôsobom.

Kokosový cukor

zdravá náhrada cukru

Kokosový cukor sa vyrába z kvetov kokosovej palmy, má mierne karamelovú chuť a patrí do podobnej skupiny “zdravších” alternatív cukru ako med. Výhodou je, že kokosový cukor obsahuje veľa vitamínov alebo minerálov, vrátane horčíka, železa a zinku a jeho sladkosť je porovnateľná s bežne používaným bielym cukrom. Kokosový cukor má nižší glykemický index ako biely cukor, ale stále má vyšší obsah kalórií, takmer rovnaké množstvo kalórií na porciu ako bežný cukor. Kokosový cukor je o niečo lepšou alternatívou bieleho cukru, avšak stále obsahuje veľa fruktózy a mal by sa konzumovať s mierou. Nevýhodou je aj jeho vyššia cena.

Vedeli ste, že?...
Zhadzovať 1 kg týždenne sa dá už za 9 € ? V našom online FIT Klube, nájdete hotové jedálničky, chutné recepty, áno aj sladkosti a dobroty, super tréningové videá, veľa motivácie a mnoho ďalšieho, tak nečakajte a vyskúšajte na vlastnej koži ako sa dá chudnúť až 1 kg za týždeň zábavnou formou. 🙂

Stévia

zdravá náhrada cukru

Stévia je prírodné sladidlo, ktoré sa extrahuje z listov rastliny pochádzajúcej z Južnej Ameriky odborne nazývanej Stevia rebaudiana. Stévia neobsahuje žiadne kalórie a nie je spojená s prírastkom hmotnosti. Je tiež oveľa sladšia ako cukor, preto budete potrebovať menšie množstvo stévie, aby ste získali rovnaké množstvo sladkosti. Neovplyvňuje hladinu cukru v krvi ako klasický biely cukor, takže stévia môže byť použitá aj diabetikmi. Stévia je dostupná v rôznych formách, vrátane prášku alebo tekutej formy, preto je potrebné experimentovať, aby ste zistili, ktoré z nich najlepšie fungujú a chutia pri rôznom použití a v odlišných receptoch.

Xylitol

zdravá náhrada cukru

Xylitol je alkoholový cukor extrahovaný z kukurice alebo brezového dreva, preto je nazývaný aj ako brezový cukor, ale je aj prirodzenou zložkou niektorej zeleniny alebo ovocia. Xylitol má o 40 % menej kalórií ako rafinovaný cukor a nezvyšuje hladinu cukru v krvi tak rýchlo ako biely cukor. Výhodou je, že brezový cukor má rovnakú sladkosť ako bežný cukor. Xylitol je navyše spojený s viacerými zdravotnými výhodami – zlepšuje zdravie zubov znížením rizika vzniku zubného kazu a zvyšuje absorpciu vápnika v tele. Alkoholové cukry môžu mať vo väčšom množstve laxatívny účinok.

[kkstarratings]

Ako ďalej?…

Zdravo sa stravovať a chudnúť z pohodlia domova je jednoduché. Potrebujete len pevnú vôľu a kvalitný zdroj informácií. S tým prvým si musíte poradiť sami, no s tým druhým vám najlepšie pomôže náš online Fit Klub, kde nájdete úplne všetko čo potrebujete pre to, aby ste začali zdravo zhadzovať, variť chutne a chudnúť až 1 kg týždenne.

Využiť pozvánku do Fit klubu<<

Matej Leščinský
Som autorom tohto jedinečného projektu. Pomáham ľuďom zhadzovať kilogramy hravo a zdravo.
Komentáre